Žmogui, kuris žino, kur eina, pasaulis duoda kelią. (D. S. Džordanas)
Socialinių kompetencijų ugdymo kalendorius
PAGRINDINIAI DOKUMENTAI:
1.Profesinio orientavimo teikimo tvarkos aprašas 2022 m. rugpjūčio 24 d.. Nr. 847
2. Karjeros paslaugų teikimo mokiniams Šiaulių mieste tvarkos aprašas – 2023 m. sausio 11 d.
4.Šiaulių sanatorinės mokyklos profesinio orientavimo (ugdymo karjerai) planas 2023m.
AKTUALI INFORMACIJA MOKINIAMS, TĖVAMS, MOKYTOJAMS:
www.mukis.lt Mokinių ugdymo karjerai informacinė svetainė
www.aikos.smm.lt Lietuvos profesijų klasifikatorius
www.euroguidance.lt Testai, leidiniai, video, žaidimai
www.ldb.lt Darbo paieška
www.lamabpo.lt Stojimo informacija
www.kastu.lt Studijos užsienyje, konsultavimas, testai
www.aikos.smm.lt - Lietuvos profesijų klasifikatorius
www.euroguidance.lt - testai pateikti skyrelyje “Karjeros planavimo žingsniai”
Kaip padėti vaikui renkantis profesiją
Susipažinimas su siuvėjo profesija
Lapkričio 7 dieną, 8 klasės mokiniai vyko į Šiaulių technologijų mokymo centro Menų ir grožio paslaugų skyrių, kur susipažino su siuvėjo profesija. Vizito metu profesijos mokytoja papasakojo apie studijų ir karjeros galimybes, aprodė ugdymo aplinkas. Mokiniai susipažino su rankiniais siuvimo darbams atlikti reikalingais įrankiais ir priemonėmis. Vėliau visi mokėsi pagrindinių siuvimo dygsnių. Darbas reikalavo susikaupimo ir kruopštumo. Kiekvienas mokinys pasigamino po aplikaciją.
Informacija ir foto Astos Abromavičienės
Svečiuose masažuotoja
Svečiuose masažuotoja
Su penktokais vyko pokalbis apie profesijų pasaulį: Kam reikia mokytis ir lankyti mokyklą? Ką aš veiksiu užaugęs? Kokių profesijų atstovai yra jų tėveliai, kiti artimieji? Koks platus yra profesijų pasaulis? Į šiuos ir kitus klausimus bandėme visi kartu atsakyti. O penktokų profesijų žinių bagažą papildė mokykloje dirbanti masažuotoja Ernesta. Mokiniai sužinojo apie masažuotojo profesiją, jo darbo pobūdį, masažų rūšis, jų teikiamą naudą žmogaus organizmui. Specialistė ne tik papasakojo, kokių reikia žinių, gebėjimų šios specialybės atstovui, bet ir pamokino mokinius savimasažo pratimų, padėsiančių atsipalaiduoti ir geriau pasijausti.
Info ir nuotraukos I. Grabauskienės
Išvyka į policijos muziejų
Lapkričio 15d. 9 ir 10 klasių mokiniai lankėsi Šiaulių apskrities policijos muziejuje. Išvykoje karjerai mokiniai sužinojo, kad norint tapti policijos pareigūnu reikia po vidurinio mokslo išsilavinimo stoti į Lietuvos policijos mokyklą, kurioje mokslas trunka 9 mėnesius. Žinoma, norint tęsti karjerą galima mokytis MRU Viešojo saugumo akademijoje Vilniuje arba Kaune. Muziejuje susipažinome su Lietuvos ir Šiaulių policijos atsiradimo (įkūrimo) istorija, apžiūrėjome policijos pareigūno uniformas, pasimatavome vos ant galvos, dėl svorio, išlaikomą šalmą, 25 kg sveriantį neperšaunamą skydą, iš įvairių pasaulio šalių dovanotas policijos pareigūnų kepures. Taip pat išklausėme daug gyvenimiškų istorijų iš policijos pareigūnų kasdienybės. Jau keletas mokinių susidomėjo šia sunkia ir nenuobodžia profesija.
Informacija pateikė Daiva S. ir Rasa B.
Susipažinimas su gamtamokslinės krypties profesijomis
Saulėtą spalio rytą 6 klasės mokiniai kartu su mokytoja Airina ir karjeros specialiste Irma vyko į VUŠA botanikos sodą, kur juos pasitiko pats sodo direktorius Martynas Kazlauskas. Jis išsamiai papasakojo apie sode dirbančiųjų profesijas, aprodė sodo darbuotojų darbo įrankius, išpuoselėtas aplinkas bei slaptas kerteles, kur paprastiems lankytojams nėra galimybių apžiūrėti. Buvo įdomu sužinoti, ką dirba aplinkosaugos specialistas, apželdintojas, miškininkas, dendrologas, floristas ar eilinis sodo darbininkas. Mokiniai domėjosi, kokiose mokymo įstaigose galima įsigyti šias profesijas, kokius mokymo dalykus reikia gerai mokytis mokykloje, kad galėtum studijuoti gamtos mokslus.
Dėkojame botanikos sodo direktoriui už svetingumą ir suteiktas žinias.
Pažintis su BIGSO
Norėdami kuo daugiau sužinoti apie Šiaulių miesto įmones, septintokai apsilankė UAB „BIGSO“ . Tai Švedijoje įsikūrusios Bigso Box padalinys ,kuris gamina pakavimo dėžutes visoms pramonės šakoms: išskirtinės dovanų rinkinių pakuotės, individualaus dizaino pakuotės maisto produktams, grožio ir medicinos priemonėms, baldams ir technologijoms, juvelyriškai. Gaminiai, pagaminti šioje gamykloje, tiekiami ne tik į prekybos tinklą „Ikea“ (Švedija), jie keliauja ir į kitas ES šalis, ir net į Japoniją, Ameriką, Australiją. Įmonėje dirba apie 200 darbuotojų. Daug automatizuotų procesų. Vienas įrenginys atlieka visus procesus: nuo lapo paėmimo iki galutinio rezultato. Tačiau yra kai kurie procesai ir rankiniai. Pvz. spalvotų lapų skaičiavimas (po 10 vnt. į pakuotę).
Pasivaikščiojus po įmonę, pasižvalgius po visas sales, pamačius gamybos procesus, mūsų klasės vaikinai tikrai surastų sau darbo vietą- autokrautuvo vairuotojai. Bet... dar reikia pasimokyti!
Devintokai dalyvavo atvirų durų dienoje „SVAKO labirintai“
9 kl. mokiniai dalyvavo Atvirų durų dienoje „SVAKO labirintai“ Šiaulių valstybinės kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete. Sužinojome, kad šiame fakultete ruošia būsimus kineziterapeutus, kosmetologus, odontologų padėjėjus, socialinius ir bendros slaugos darbuotojus. Vaikams ypač patiko "pasimatuoti" kosmetologo profesiją ir specialia Vudo lempa diagnozuoti veido odos tipą ir problemas. Socialinio darbo tyrimo laboratorijoje pasiskirstę į komandas kūrė pasakojimą pagal išmestus domino kauliukus su piešiniais, iš lego kaladėlių stengėsi pastatyti kuo aukštesnį bokštą. Sužinojo, kad socialiniame darbe labai svarbi komanda, visų įsitraukimas, komunikacija, bendro tikslo siekimas, lyderystė. Turėjo galimybę gaivinti muliažą. 30 paspaudimų krūtinės ląstoje ir 2 įpūtimai. Nė vienam iš bandžiusių nepavyko "atgaivinti" nukentėjusiojo. Pasirodo, ne taip lengva intensyviai daryti paspaudimus krūtinės ląstoje tol, kol muliažo viršugalvyje sužiba raudona šviesa.
„OPA“ edukacija „Jaunasis dažytojas“
Balandžio 27 d. 3,4 klasių mokiniai dalyvavo ankstyvojo profesinio orientavimo „OPA“ edukacijoje „Jaunasis dažytojas“, kuri vyko Šiaulių profesinio rengimo centre. Mokiniai susipažino su dažytojo profesija. Mokėsi glaistyti, derinti spalvas, pasirinktu ornamentu papuošė savo darbą.
Informaciją parengė D. Katkevičienė, L. Navikienė
Ugdymas karjerai. Išvyka į Joniškio žemės ūkio mokyklą
Balandžio 21-22 d. Lietuvos profesinio mokymo įstaigose vyko atvirų durų dienos. Jos organizuojamos siekiant visus susidomėjusius plačiau supažindinti su profesiniu mokymu ir jo galimybėmis. Dalis mūsų mokyklos 8, 9 ir 10 klasės mokinių vyko į Joniškio žemės ūkio mokyklą, kur susipažino su mokymo įstaigos aplinkomis, siūlomomis studijų programomis, gyvenimo sąlygomis. Vizito metu dalyvavome interaktyviuose užsiėmimuose. Mokiniai galėjo išbandyti suvirintojo, automechaniko, apdailininko- dažytojo, apželdintojo profesijas. Smagu buvo pavairuoti bagį, pasėdėti galingoje žemės ūkio technikoje, mokytojoms padedant išsikepti blynų bei sausainėlių. Teko pasitikrinti ir žinias apie žemės ūkio kultūras bei iš jų gaunamus produktus. Profesijų mokytojai atsakė į visus mokiniams rūpimus klausimus.
Dėkojame Joniškio žemės ūkio mokyklos bendruomenei taip nuoširdžiai mus priėmusiai ir supažindinusiai su jų mokykla bei mokymosi galimybėmis.
OPA edukacija „Susipažink su 3D gyvūnais. Tu nustebsi“
Kovo 30 dieną 1-4 klasių mokiniai dalyvavo ankstyvojo profesinio orientavimo programos OPA edukacijoje „Susipažink su 3D gyvūnais. Tu nustebsi“. Mokiniai susipažino su S. Paltanavičiaus interaktyvia knyga „Metų ratas“, kurioje atgijo gyvūnai. Išbandė ir išmoko naudotis programėle, kurioje džiaugėsi 3D gyvūnais.
Informaciją pateikė L. Navikienė, L. Laiševcevienė
Pažintinis vizitas į Baltic Champignons
7 klasės mokiniai vyko į Baltic Champignons įmonę, didžiausią Baltijos šalyse pievagrybių auginimu ir prekyba užsiimančią bendrovę. Mokiniai pamatė, kaip pievagrybių auginimo terpėje auga pievagrybiai, sužinojo, kad grybų dydis per 24 valandas padvigubėja, todėl labai svarbu laiku ir greitai juos nuskinti. Na, o kiekvieną savaitė grybyne rankomis nuskinami daugiau nei 9 milijonai grybų. 80% produkcijos –eksportuojama.
Na, ir dar sužinojo, kad grybuose esantys B grupės vitaminai, taip pat mineralai varis ir kalis, yra svarbūs mūsų smegenims ir nervų sistemos tinkamai veiklai.
Tad, grybus valgyti sveika!
Parengė: Giedrė Gabšienė