Sveika mokykla

“Visiems vaikams turi būti užtikrinta teisė mokytis sveikatą stiprinančioje mokykloje”

(PSO dokumentas “Sveikata XXI amžiuje” 13 uždavinys)

 

Augantis vaikas didžiąją savo laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl labai svarbu, kad būtent šioje terpėje būtų sudarytos sąlygos jo fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimui. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Europos Bendrija (EB), Europos Taryba (ET) bendromis pastangomis dar 1992 metais pradėjo kurti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą Europoje.
Jau po metų nuo įkūrimo 1993 metais į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.
Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas yra visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas. Mokiniams padedama formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, kuriama maloni fizinė ir psichologinė aplinka. Dalyvavimas sveikatą stiprinančios mokyklos veikloje mokiniams suteikia galimybę ugdyti savo savarankiškumą ir atsakomybę.
Sveikatos stiprinimo pagrindas yra sveikatos ugdymas. Jis skatina naudingų įpročių, vertybių ir elgesio, susijusių su sveikata formavimąsi. Sveikatą stiprinančios mokyklos koncepcija apima ne tik patį ugdymą, bet saugios ir sveikos mokymosi aplinkos užtikrinimą, bendradarbiavimo skatinimą mokykloje ir už mokyklos ribų. Būtent sveikatą stiprinančioje mokykloje vykdoma ilgalaikė ir kryptinga sveikatos ugdymo ir stiprinimo veikla pagal parengtas ir tarpžinybinės (SAM ir ŠMM) komisijos patvirtintas sveikatos stiprinimo programas.

Šiaulių sanatorinė mokykla 2009 m. balandžio 17 d. buvo pripažinta sveikatą stiprinančia mokykla.

Sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimas.

Lankstinukas "Renkuosi sveikatą stiprinančią mokyklą".

Kviečiame susipažinti su parengtu straipsniu, kuris skirtas sveikatą stiprinančioms mokykloms.

Straipsnis "Kaip saugiai važiuoti autobusu"

Archyvas:

Ką reikia žinoti apie elektronines cigaretes?

Paskelbta 2022-11-16

Ką reikia žinoti apie elektronines cigaretes?
Ypač populiarios tarp vaikų ir jaunimo
2019 m. vykdyto ESPAD tyrimo duomenimis, e. cigaretes bent kartą gyvenime bandė vartoti 65
proc. 15-16 m. mokinių Lietuvoje, o įprastines cigaretes buvo rūkę 54 proc. šio amžiaus
mokinių. 49 proc. mokinių e. cigaretes vartojo bent kartą per paskutinius metus, 40 proc. – bent
kartą per paskutinį mėnesį, o 14 proc. mokinių jas vartojo kasdien ar beveik kasdien. Mokinių e.
cigarečių vartojimas bent kartą per gyvenimą padidėjo nuo 46 proc. 2015 metais iki 65 proc.
Taip pat padidėjo dalis mokinių, kurie pirmąją e. cigaretę vartojo iki 13 metų amžiaus (2015 m. –
7 proc., 2019 m. – 19,5 proc.; ESPAD šalių vidurkis – 11 proc.).
Kas tai ir kaip tai veikia?

MITYBA

Paskelbta 2022-11-16

Sveika mityba – tai tokia mityba, kurioje dominuoja natūralus, šviežias, kuo mažiau termiškai apdorotas maistas, savyje neturintis pridėtinio cukraus, konservantų, sintetinių dažiklių, transriebalų.

Didžioji dalis žmonių klaidingai supranta sveikos mitybos esmę. Manoma, jog vieni maisto produktai yra „nesveiki“ ir laikantis sveikos mitybos, jų reikia vengti kaip velnias kryžiaus, o kiti – sveiki ir sveikai maitinantis galima valgyti tik juos. Vis dėlto, suvokus pagrindines sveikos mitybos funkcijas, požiūris į ją drastiškai pasikeičia, o jos laikytis tampa kur kas lengviau.

Plačiau skaitykite

Parengta pagal Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro informaciją.

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė Eglė Bertulienė

Mokyklos eina

Paskelbta 2022-10-07

Visą rugsėjo mėnesį kvietėme visus bendruomenės narius dalyvauti projekte MOKYKLOS EINA. Šaunu, kad prisijungė ne tik mokiniai, mokytojai, kiti mokyklos darbuotojai bet ir tėveliai. Ačiū visiems, kurie buvote aktyvūs ir visi kartu nuėjome 8 080 168 žingsnių. Atskiras ačiū 7 –okams ir 10-okams aktyviausiai dalyvavusiems projekte. Būkime aktyvūs visada. Stiprinkime savo sveikatą įvairiais būdais, aktyviai leiskime laisvalaikį.

GKK metodinė grupė

Image removed.

Europos sporto savaitė projekte "Beactive-2022"

Paskelbta 2022-10-04

Norime visiems pasakyti ačiū, kas praėjusią savaitę aktyviai leidote laiką pertraukų metu, po pamokų. Visiems, kas prisijungėte prie Europos sporto savaitės projekto "Beactive-2022", kas mokėsi šokinėti per gumas, o kažkas prisiminė vaikystę. Ačiū ! Nepamirškime visada būti aktyvūs, judėti, įdomiai leisti laisvalaikį.

 

GKK ir plaukimo metodinė grupė

1

BALANDIS - AŠ PADEDU IR BENDRADARBIAUJU

Paskelbta 2022-05-02

Balandžio mėnesio planuoti darbai ir renginiai padaryti.  Tris dienas Maisto banke savanoriavo dešimt mūsų mokyklos mokinių. Savo sekmadienį Carito veiklai paaukojo trys mokiniai. Visi 4-10 klasių mokiniai dalyvavo susitikime su Šaulių savanoriais ir keli iš jų jau rimtai galvoja apie dalyvavimą šios organizacijos veikloje. Pilnas autobusiukas vaikų skubėjo pas beglobius gyvūnus. Integruotose etikos ir socialinio emocinio ugdymo pamokose prisiminėme tuos, kurie mums padeda ir rašėme jiems padėkos laiškus, nes juk mūsų gyvenimas tiek prasmingas kiek dėkingumo jaučiame.  Atmintyje liko  šurmulys prieš  istorijų skaitymą per pertraukas ir džiaugsmas, kad vaikams dar reikia pasakų, jie nori jų klausytis, nori kalbėtis. Šviesiai prasideda gegužės mėnuo. Žmogui ir knygai dar yra vietos mūsų gyvenime.

Socialinė pedagogė Ingrida Petronė

„Sveikatiados" konkursas – „Pietų kovų ringas!"

Paskelbta 2022-04-26

Šiaulių sanatorinės mokyklos "Pietų kovų ringas!"

5-6 ir 8-10 kl. mokiniai, lankantys neformaliojo švietimo STEAM būrelį "Maisto inžinerija", kartu su mokytoja bei dešimtokai su auklėtoja nutarė išbandyti Sveikatiados "Pietų kovų ringą!". Ringe kovėsi net keturi patiekalai: šefo Alfo Ivanausko rekomenduoti varškės keksas su avietėmis bei miežiniai blynai su bananais ir džiovintais abrikosais taip pat pikantiškas pyragas su mėsa ir daržovėmis bei mišrainė su ryžiais, vištiena, vynuogėmis ir migdolų riešutais pagal mokinę Neringą. Nugalėtoju tapo....... Visi keturi nepakartojamai skanūs patiekalai!