Sveika mokykla

“Visiems vaikams turi būti užtikrinta teisė mokytis sveikatą stiprinančioje mokykloje”

(PSO dokumentas “Sveikata XXI amžiuje” 13 uždavinys)

 

Augantis vaikas didžiąją savo laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl labai svarbu, kad būtent šioje terpėje būtų sudarytos sąlygos jo fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimui. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Europos Bendrija (EB), Europos Taryba (ET) bendromis pastangomis dar 1992 metais pradėjo kurti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą Europoje.
Jau po metų nuo įkūrimo 1993 metais į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.
Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas yra visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas. Mokiniams padedama formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, kuriama maloni fizinė ir psichologinė aplinka. Dalyvavimas sveikatą stiprinančios mokyklos veikloje mokiniams suteikia galimybę ugdyti savo savarankiškumą ir atsakomybę.
Sveikatos stiprinimo pagrindas yra sveikatos ugdymas. Jis skatina naudingų įpročių, vertybių ir elgesio, susijusių su sveikata formavimąsi. Sveikatą stiprinančios mokyklos koncepcija apima ne tik patį ugdymą, bet saugios ir sveikos mokymosi aplinkos užtikrinimą, bendradarbiavimo skatinimą mokykloje ir už mokyklos ribų. Būtent sveikatą stiprinančioje mokykloje vykdoma ilgalaikė ir kryptinga sveikatos ugdymo ir stiprinimo veikla pagal parengtas ir tarpžinybinės (SAM ir ŠMM) komisijos patvirtintas sveikatos stiprinimo programas.

Šiaulių sanatorinė mokykla 2009 m. balandžio 17 d. buvo pripažinta sveikatą stiprinančia mokykla.

Sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimas.

Lankstinukas "Renkuosi sveikatą stiprinančią mokyklą".

Kviečiame susipažinti su parengtu straipsniu, kuris skirtas sveikatą stiprinančioms mokykloms.

Straipsnis "Kaip saugiai važiuoti autobusu"

Archyvas:

Edukacinis susitikimas ir pokalbis apie cukraus žalą

Paskelbta 2021-03-19

Pastaraisiais metais daug kalbama apie neigiamą cukraus poveikį žmogaus sveikatai. Mokslininkai didelio cukraus kiekio vartojimą sieja su širdies ir kraujagyslių ligomis, sumažėjusiu imunitetu, smegenų insultu, diabetu, antsvoriu, virškinimo sutrikimais. Cukraus vartojimas laikomas dantų ėduonies rizikos veiksniu, ypač jei burnos ertmės higiena yra bloga.

Lietuvos gyventojų mitybos tyrimų duomenys rodo, kad gyventojai cukrų gauna daugiau nei rekomenduojama, o vaikai suvartoja dar daugiau, palyginti su rekomenduojama norma. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja vaikams 12 g cukraus per dieną.

Dalyvaujame akcijoje „Pasaulinė Sniego diena 2021m.“

Paskelbta 2021-01-28

Netikėtai iškritus tokiam dideliam sniego kiekiui, nusprendėme pamokas praleisti kitaip ir kartu sudalyvauti LKKMA (Lietuvos kūno kultūros mokytojų asociacijos) paskelbtoje akcijoje, tarptautiniame projekte „Pasaulinei Sniego dienai 2021 m.“ paminėti. Trečiadienį, sporto pamokų metu derinome sportą su kūryba. Aktyviai judėjome ridendami sniego rutulius, statydami „interaktyvų sniego kambarį“, žaisdami sniego mūšį, leidome pasireikšti savo fantazijai, kūrybai... Buvo smagu. Sniego visur tiek daug.

Gydomosios kūno kultūros ir gydomojo plaukimo metodinė grupė

sniego_seniai

Bendravimo top 10. Spalio mėnuo skirtas sveikatai ir aktyviam gyvenimo būdui

Paskelbta 2020-10-29

Šio mėnesio AMBASADORIAI  mokykloje buvo 8 klasės mokiniai ir jų auklėtojos. Mokyklos bendruomenė,  kviečiama gydomosios kūno kultūros mokytojos,  priėmė iššūkį – BŪDAMI AKTYVŪS EINAME SVEIKATOS LINK. Programėlėje #Walk 15 registravosi ir iššūkyje dalyvavo 45 mokyklos bendruomenės  nariai. Jie stengėsi  kiekvieną dieną nueiti kuo daugiau žingsnių.  Spalio mėnesio nugalėtojai:

 I vieta Laura Onaitytė,

 II vieta Vidmantas Sakalauskas

 III Vidmantė Jankūnaitė.

Sveikiname!!!      

Iššūkis tęsis ir lapkričio mėnesį.

Mokiniams vyko integruoti etikos, tikybos, Kelias į SG  ir socialinio emocinio ugdymo užsiėmimai apie sveiką ir aktyvų gyvenimą. Vaikai aiškinosi savo pykčio stilių, kokius pliusus ir minusus jie turi, ko kiekvienam reikia išmokti ir kaip susikurti savo laimę aktyviai ir sveikai gyvenant.

Vaikų traumos vasarą

Paskelbta 2020-06-16

Vaikai yra judrūs, ištroškę laisvės ir saulės. Nenuostabu, kad paleisti į laisvę jie bėgs, o bėgdami – grius. Įbrėžimų, nusibrozdinimų, sutrenkimų vasarą padaugėja keletą kartų. Būtent todėl labai svarbu žinoti kaip suteikti pirmą pagalbą atsitikus nelaimei!

Pagarbiai, visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė

Pasaulinė diena be tabako

Paskelbta 2020-05-28

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) primena, jog kiekvienais metais Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) kartu su tarptautiniais partneriais mini Pasaulinę dieną be tabako. Ši diena yra puiki galimybė didinti žmonių informuotumą apie tabako vartojimo sukeliamus žalingus ir mirtinus padarinius bei skatinti visuomenę nevartoti tabako gaminių. Šiais metais Pasaulinės dienos be tabako tema skirta atkreipti jaunimo dėmesį ir atskleisti tabako pramonės įmonių taikomas ir į jaunimą orientuotas sistemingas, agresyvias ir atkaklias taktikas. Departamentas išvertė į lietuvių kalbą PSO paskelbtą informaciją ir parengė plakatą, skirtą paminėti šiai dienai.

Visuomenės sveikatos specialistė
Inesa Arvasaitė

Sakyk- ne!

Paskelbta 2020-05-18

Alkoholio vartojimas yra opi socialinė ir sveikatos problema. Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, aiškiai matyti, jog alkoholio vartojimo problema yra labai rimta, kasmet vis daugiau neblaivių asmenų kenkia ne tik savo sveikatai, bet ir padaro nusikaltimus. Taip žalą patiria ne tik pats geriantysis, bet ir aplink jį esantys, o kartais ir tiesioginio ryšio neturintys asmenys. Nuo alkoholio silpstantis imunitetas lemia ir didesnį jautrumą infekcijoms. Nėra saugios dozės ar kiekio, bet kokio kiekio alkoholio vartojimas daro žalą – kuo daugiau vartojama, tuo didesnė žala patiriama. Plačiau apie alkoholio daromą žalą sveikatai, skaitykite prisegtame stende. Alkoholiui sakyk -ne!

Visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė

Akių mankšta

Paskelbta 2020-05-07

Mes patys galime padėti savo akims susidoroti su kasdieniniu stresu specialių pratimų dėka. Šie paprasti pratimai ne tik pašalins susikaupusį nuovargį, bet taip pat padės išsaugoti Jūsų akių sveikatą ateityje.  Visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė