Pirmosios pagalbos mokymai

Paskelbta 2022-02-15

Pirmoji medicinos pagalba - tai paprasčiausi tikslingi veiksmai ir būdai, kuriais, naudojant turimas medicinos ir kitokias priemones bei medžiagas, išsaugojama nukentėjusiojo ar staiga susirgusio žmogaus gyvybė, sustabdomi sveikatai žalingi veiksmai. Pirmoji pagalba nėra sudėtinga, todėl ją teikti gali kiekvienas. Pirmosios pagalbos veiksmų galima išmokti tik pratybų metu. Todėl Šiaulių sanatorinės mokyklos darbuotojai praktiškai kartojosi, mokėsi kaip kuo saugiau galima suteikti pirmąją pagalbą nualpus, nudegus, užspringus, patyrus traumą ir pan.

Traumos ar ūmios būklės nėra kasdieniniai mūsų palydovai, tačiau jiems įvykus pagalba turi būti teikiama kvalifikuotai ir savalaikiai. Kad ir kas atsitiktų (banalus įsidūrimas ar rimtas lūžis, saulės smūgis ar skendimas), visais atvejais žmogaus veiksmai turi atitikti racionalius pagalbos principus bei naujausias medicinos žinias.

Mokymų metu buvo aptarta naujos vaistinėlės sudėtis, išmokta suteikti pirmąją pagalba naudojantis turniketu, spaudžiamuoju tvarsčiu, atliekant išorinį širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą.

Taip pat aptartos bendrosios pirmosios pagalbos taisyklės:

1. Išsiaiškinkite nelaimingo atsitikimo situaciją ir nustatykite nukentėjusio būklę, kvieskite greitąją medicinos pagalbą (GMP).

2. Prieš teikdami pirmąja pagalbą, įsitikinkite, kad tai yra saugu. Jei situacija pavojinga Jūsų gyvybei, sveikatai (pravažiuojantis transportas, griūvantys, krentantys objektai, gaisras, nuodingosios medžiagos, elektros srovė, ar galite užsikrėsti pavojinga liga) teikti pirmąją pagalbą draudžiama.

3. Nenaudokite priemonių, kurios gali pabloginti nelaimingo atsitikimo situaciją (pvz., nejunkite elektros prietaisų, nedekite degtukų, jei aplinkoje yra sprogiųjų dujų mišinio – gamtinių dujų ir t.t.).

4. Nebloginkite nukentėjusiojo būklės (pvz., netraukite jo iš sudaužyto transporto, jei įtariate, kad lūžęs stuburas).

5. Išneškite nukentėjusįjį iš pavojingos aplinkos, nutraukite žalingą veiksnį.

6. Pirmąją pagalbą teikite kuo skubiau. Stiprų kraujavimą stabdykite tuojau pat, nelaimingo atsitikimo vietoje.

7. Jei nukentėjęs žmogus sužalotas keliose vietose ar keliais būdais, pirmąją pagalbą pradėkite nuo to sužalojimo, kuris pavojingiausias gyvybei (pvz., stipraus kraujavimo stabdymas, gaivinimas, žaizdų tvarstymas, imobilizacija).

8. Pirmąją teikite visą laiką, kol atvyks GMP. Nepalikite nukentėjusio be priežiūros.

Informacija pateikė E. Čalnarė