Sveika mokykla

“Visiems vaikams turi būti užtikrinta teisė mokytis sveikatą stiprinančioje mokykloje”

(PSO dokumentas “Sveikata XXI amžiuje” 13 uždavinys)

 

Augantis vaikas didžiąją savo laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl labai svarbu, kad būtent šioje terpėje būtų sudarytos sąlygos jo fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimui. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Europos Bendrija (EB), Europos Taryba (ET) bendromis pastangomis dar 1992 metais pradėjo kurti sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą Europoje.
Jau po metų nuo įkūrimo 1993 metais į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą buvo priimta ir Lietuva.
Pagrindinis sveikatą stiprinančios mokyklos tikslas yra visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas. Mokiniams padedama formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, kuriama maloni fizinė ir psichologinė aplinka. Dalyvavimas sveikatą stiprinančios mokyklos veikloje mokiniams suteikia galimybę ugdyti savo savarankiškumą ir atsakomybę.
Sveikatos stiprinimo pagrindas yra sveikatos ugdymas. Jis skatina naudingų įpročių, vertybių ir elgesio, susijusių su sveikata formavimąsi. Sveikatą stiprinančios mokyklos koncepcija apima ne tik patį ugdymą, bet saugios ir sveikos mokymosi aplinkos užtikrinimą, bendradarbiavimo skatinimą mokykloje ir už mokyklos ribų. Būtent sveikatą stiprinančioje mokykloje vykdoma ilgalaikė ir kryptinga sveikatos ugdymo ir stiprinimo veikla pagal parengtas ir tarpžinybinės (SAM ir ŠMM) komisijos patvirtintas sveikatos stiprinimo programas.

Šiaulių sanatorinė mokykla 2009 m. balandžio 17 d. buvo pripažinta sveikatą stiprinančia mokykla.

Sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimas.

Lankstinukas "Renkuosi sveikatą stiprinančią mokyklą".

Kviečiame susipažinti su parengtu straipsniu, kuris skirtas sveikatą stiprinančioms mokykloms.

Straipsnis "Kaip saugiai važiuoti autobusu"

Archyvas:

Vaikų traumos vasarą

Paskelbta 2020-06-16

Vaikai yra judrūs, ištroškę laisvės ir saulės. Nenuostabu, kad paleisti į laisvę jie bėgs, o bėgdami – grius. Įbrėžimų, nusibrozdinimų, sutrenkimų vasarą padaugėja keletą kartų. Būtent todėl labai svarbu žinoti kaip suteikti pirmą pagalbą atsitikus nelaimei!

Pagarbiai, visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė

Pasaulinė diena be tabako

Paskelbta 2020-05-28

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) primena, jog kiekvienais metais Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) kartu su tarptautiniais partneriais mini Pasaulinę dieną be tabako. Ši diena yra puiki galimybė didinti žmonių informuotumą apie tabako vartojimo sukeliamus žalingus ir mirtinus padarinius bei skatinti visuomenę nevartoti tabako gaminių. Šiais metais Pasaulinės dienos be tabako tema skirta atkreipti jaunimo dėmesį ir atskleisti tabako pramonės įmonių taikomas ir į jaunimą orientuotas sistemingas, agresyvias ir atkaklias taktikas. Departamentas išvertė į lietuvių kalbą PSO paskelbtą informaciją ir parengė plakatą, skirtą paminėti šiai dienai.

Visuomenės sveikatos specialistė
Inesa Arvasaitė

Sakyk- ne!

Paskelbta 2020-05-18

Alkoholio vartojimas yra opi socialinė ir sveikatos problema. Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, aiškiai matyti, jog alkoholio vartojimo problema yra labai rimta, kasmet vis daugiau neblaivių asmenų kenkia ne tik savo sveikatai, bet ir padaro nusikaltimus. Taip žalą patiria ne tik pats geriantysis, bet ir aplink jį esantys, o kartais ir tiesioginio ryšio neturintys asmenys. Nuo alkoholio silpstantis imunitetas lemia ir didesnį jautrumą infekcijoms. Nėra saugios dozės ar kiekio, bet kokio kiekio alkoholio vartojimas daro žalą – kuo daugiau vartojama, tuo didesnė žala patiriama. Plačiau apie alkoholio daromą žalą sveikatai, skaitykite prisegtame stende. Alkoholiui sakyk -ne!

Visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė

Akių mankšta

Paskelbta 2020-05-07

Mes patys galime padėti savo akims susidoroti su kasdieniniu stresu specialių pratimų dėka. Šie paprasti pratimai ne tik pašalins susikaupusį nuovargį, bet taip pat padės išsaugoti Jūsų akių sveikatą ateityje.  Visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė

Kiek laiko koronavirusas gyvena?

Paskelbta 2020-04-20

Jei esate arti sergančio žmogaus, galite užsikrėsti oro lašeliniu būdu (lašeliais iš nosies ar burnos). Tačiau, galimybė užsikrėsti išlieka net ir sergančiajam nesant šalia. Kaip? Šie lašeliai gali likti ant paviršių. Taigi yra galimybė, kad jūs susirgsite, jei paliesite savo veidą po to, kai paliesite užkrėstą paviršių. Tačiau mikrobai už žmogaus organizmo ribų gali išgyventi tik ribotą laiką. Taigi svarbu žinoti kiek laiko gali būti gyvybingas virusas ant skirtingų paviršių!

Pagarbiai, visuomenės sveikatos specialistė Inesa Arvasaitė

Būkime aktyvūs ir sveiki

Paskelbta 2020-04-16

Net ir leidžiant laiką namuose, kiek įmanoma reikėtų judėti, sportuoti bei vaikščioti. Ypatingai tada, kai daug laiko praleidžiame sėdimoje pozicijoje prie kompiuterių ar TV... Dėl šios priežasties, norėdama paskatinti likti ir judėti namuose, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su mobiliosios vaikščiojimo programėlės „#walk15" komanda sukūrė galimybę mokykloms bei klasėms organizuoti interaktyvius, privačius naminių žingsnių iššūkius.

Mūsų mokykla šį iššūkį priėmė. Mokyklos šūkis - Būkime aktyvūs ir sveiki. Tad, kviečiame visus norinčius, prisijungti prie mūsų mokyklos priimto dviejų savaičių iššūkio. Stenkimės karantino metu, kiek tai įmanoma  namų sąlygomis, išlikti aktyvūs.

Iššūkio trukmė  04.14-05.04

Karantino sąlygos

Paskelbta 2020-04-09

Vyriausybė nusprendė:

📢 Karantinas pratęstas;

🚗 Judėjimo Lietuvoje ribojimai prasidės nuo penktadienio vakaro ir tęsis iki pirmadienio vakaro;

😷 Viešose vietose bus privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (daugiau informacijos rasite:

https://koronastop.lrv.lt/lt/naujienos/nuo-penktadienio-viesose-vietose-deveti-apsaugine-kauke-privaloma?fbclid=IwAR37GjWIBGPd4btS3pJfD-0jEK5CA0cpwpIooCsFoVX95fKjRNehuBlYBlk)